Link to OU Homepage

The University of Oklahoma - FACULTY SENATE


2017-18 Faculty Membership on Committees

Summary Descriptions of Councils, Committees, and Boards
 
NOTE: The OU Provost's Office maintains the official list of all committee members (faculty, staff, and students). Please contact them with any questions regarding committee membership or charges.
 
 
Academic Programs Council (3-year term)
Strevett [chair] Keith Civil Engineering & Environmental Science 15 18
Hayes-Thumann Karen Art & Art History 15 ^ 18
Ghosh Somik Mathematics 15 18
Purcell Darren Geography & Environmental Sustainability 16 19
Szymanski Ann-Marie Political Science 16 ^ 19
Alpers Ben Honors College 1/17 19
Schwarzkopf Al Management Information Systems 17 20
Williams-Diehm Kendra Educational Psychology 17 20
Sadler Christopher Drama 17 ^ 20
         
Academic Regulations Committee (3-year term)
Ellis Natalie Interior Design 17 18
Marcus-Mendoza Susan Human Relations 17 18
Trytten Deborah Computer Science 16 19
Dalton Chris Aerospace & Mechanical Engineering 16 ^ 19
O'Neill Sean Anthropology 17 ^ 20
Hayes-Thumann Karen Art & Art History 17 20
         
Athletics Council (4-year term)
St. John Craig Sociology 14 18
Butterfield [chair] Kevin Classics & Letters 14 ^ 18
Henry Aiyana Instructional Leadership & Academic Curriculum 15 19
Crespin Michael Political Science 15 19
Haslerig Siduri Educational Leadership and Policy Studies 16 20
Shelden Rachel History 17 ^ 21
         
Budget Council (3-year term)
Cox-Fuenzalida Luz-Eugenia Psychology 15 18
Sikavitsas Vassilios Chemical, Biological, & Materials Engineering 15 18
Volz Jeff Civil Engineering & Environmental Science 16 ^ 19
Sankowski Ed Philosophy 16 19
Little Sarah Architecture 17 ^ 20
Mortimer Harold Musical Theatre 17 20
 
Campus Planning Council [inactive]
 
Campus Tenure Committee (3-year term)
Hennes KAren Accounting 17 ^ 18
Butler Elizabeth Civil Engineering & Environmental Science 15 18
Beach [chair] Sally Instructional Leadership & Academic Curriculum 15 18
Mountford Roxanne English 16 ^ 19
Boeck David Architecture 16 19
Stockdale Melissa History 17 19
Yang Rui Q. Electrical & Computer Engineering 17 ^ 20
Edy Jill Communication 17 20
Sadler Chris Drama 17 20
 
Commencement Committee (2-year term)
Spreckler Richard Drama 16 18
 
Conflict of Interest Advisory Committee (2-year term)
Mackey Hollie Educational Leadership & Policy Studies 16 18
Havlicek Joseph Electrical & Computer Engineering 17 19
 
Continuing Education Council (3-year term)
Pitblado Bonnie Anthropology 15 18
Stock Matthew University Libraries 15 18
Hoagland Bruce Geography & Environmental Sustainability 16 19
Whalen Logan Modern Languages, Literatures, & Linguistics 16 ^ 19
Evans Mary Anna Professional Writing 17 20
Mortimer Harold Musical Theater 17 ^ 20
         
Copyright Committee (3-year term)
-vacant-     15 18
-vacant-     16 19
-vacant-     17 ^ 20
 
Discrimination/Harassment Hearing Panel
Selected from Faculty Appeals Board
 
Employment Benefits Committee (4-year term)
Kramer Michael Communication 14 ^ 18
Shelley Fred Geography & Environmental Sustainability 15 ^ 19
Churchman Shawn Musical Theatre 16 20
Cullen Theresa Educational Psychology 17 21
         
Environmental Concerns Committee (3-year term)
Bhattacharjee Suchismita Interior Design 15 18
Bessarabova Elena Communication 16 ^ 19
Burns Tom Sociology 16 ^ 19
Widener Jeffrey University Libraries 17 20
         
Faculty Appeals Board (4-year term)
Ashby Michael Chemistry & Biochemistry 14 18
Cramer Lyn Musical Theatre 14 18
Devegowda Deepak Petroleum & Geological Engineering 16 18
Ellis Sarah Music 14 18
Eodice [chair] Michele Writing Center 14 18
Lifset Robert Honors College 17 18
Montminy Martin Philosophy 17 18
Olberding Garret History 17 18
Russell Scott Microbiology & Plant Biology 14 18
Schwarzkopf Al Management Information Systems 14 18
Scrivener Laurie University Libraries 14 18
Vishanoff David Religious Studies 14 18
Warnken Charles Regional & City Planning 14 18
Zhu Meijun Mathematics 14 18
Barnes Ronald Electical & Compunter Engineering 17 19
Bert Shannon Human Relations 17 19
Brown Cecelia Library & Information Studies 15 19
Gramoll Kurt Aerospace & Mechanical Engineering 15 19
Heyck Hunter History of Science 17 19
Lee Gregory Music 15 19
Maiden Jeffrey Educational Leadership & Policy Studies 15 19
McCain Cheryl University Libraries 15 19
Neumann Mark Music 15 19
Schmidt Jeffrey Marketing & Supply Chain Management 17 19
Shambaugh Robert Chemical, Biological, & Materials Engineering 15 19
Warren Diane Anthropology 15 19
Beach Sally Instructional Leadership & Academic Curriculum 16 20
Forman Jonathan Law 17 20
Glatzhofer Daniel Chemistry & Biochemistry 16 20
Golomb Liorah University Libraries 16 20
Hirschfeld Tassie Anthropology 17 20
Lauer Robert Modern Languages, Literatures, & Linguistics 16 20
Liu Shoarong Chemistry & Biochemistry 16 20
Magnusson Roberta History 16 20
Mao Chuanbin Chemistry & Biochemistry 16 20
Matlick Eldon Music 16 20
Murphy Molly University Libraries 16 20
Robbins Sarah University Libraries 16 20
Szymanski Ann-Marie Political Science 16 20
Cifelli Rich Biology/SNOMNH 17 21
Gaffin Doug Biology 17 21
Hahn Susan University Libraries 17 21
Kramer Michael Communication 17 21
Laubach Timothy Instructional Leadership & Academic Curriculum 17 21
Natale Anthony Social Work 17 21
Norwood Stephen History 17 21
Steele Thomas University Libraries 17 21
Swan Daniel Anthropology / SNOMNH 17 21
Wert Justin Political Science 17 21
Williams-Diehm Kendra Educational Psychology 17 21
Yang Rui Q. Electrical & Computer Engineering 17 21
         
Faculty Awards & Honors Council (3-year term)
Faison Elyssa History 15 18
Edwards Kirsten Educational Leadership & Policy Studies 16 19
Yadav Pradeep Finance 16 19
Yang Rui Q. Electrical & Computer Engineering 17 20
Richter-Addo George Chemistry & Biochemistry 17 ^ 20
         
Film Review Committee (2-year term) [inactive]
-vacant-     16 ^ 18
-vacant-     17 19
         
Fitness and Recreation Advisory Committee, University (2-year term)
Devegowda Deepak Petroleum & Geological Engineering 16 ^ 18
Brown Cecelia Library & Information Studies 17 19
         
Goddard Health Center Advisory Board (3-year term)
Miller Christina Social Work 17 18
Harris Betty Anthropology 16 19
 
Graduate Assistants Appeals Board
Selected from Faculty Appeals Board
         
         
Honorary Degrees Screening Committee (3-year term) Selected from Faculty Awards & Honors Council Membership
Foote Joe Journalism 17 20
 
Information Technology Council (3-year term)
Schwarzkopf Al Management Information Systems 17 18
Silva Carol Political Science 17 18
Fagg Andy Computer Science 16 19
Pober Elizabeth Interior Design 16 19
Livingood [chair] Patrick Anthropology 17 20
         
Legal Panel (3-year term)
Forman Jon Law 15 18
Grunsted Shelly Marketing & Supply Chain Management 15 18
Wischmeier Shaner Megan Law 16 ^ 19
Barnes Brenda Law 16 19
Backus Mary Sue Law 17 ^ 20
Palk Laura Marketing & Supply Chain Management 17 20
         
Libraries Committee, University (3-year term)
Abbas June Library & Information Studies 15  ^ 18
Weaver Barry Deology & Geophysics 1/17 18
Kendall Daren Visual Arts 17 18
Dallam Marie Honors College 16 19
Cavazos Jenel Psychology 16 19
Folsom Raphael History 16 ^ 19
Norwood Stephen History 17 20
Woodfin Thomas Landscape Architecture 17 20
Miller Claude Communication 17 ^ 20
         
Patent Advisory Committee (3-year term) [inactive]
-vacant-     15 18
-vacant-     16 19
-vacant- 16 ^ 19
-vacant-     17 20
-vacant- 17 ^ 20
 
Publications Board (3-year term)
Steele Thomas University Libraries 15 18
         
Research Council (3-year term)
[Social & Behavioral Sciences] Wong Norman Communication 15 18
[Humanities] Genova [chair] Pamela Modern Languages, Literatures, & Linguistics 15 ^ 18
[Engr., Energy, Math., & Phys. Sci.] Trytten Deborah Computer Science 17 18
[Education/Professional/Other] Hahn Susan University Libraries 15 18
[Life Sciences] Cifelli Richard Biology 15 18
[Life Sciences] Russell Scott Microbiology & Plant Biology 16 ^ 19
[Social & Behavioral Sciences] Hoover Gary Economics 16 ^ 19
[Fine Arts] Palmer Allison Art & Art History 16 19
[Humanities] Ehrhardt Julia English 17 19
[Social & Behavioral Sciences] Givel Michael Political Science 1/17 19
[Engr., Energy, Math., & Phys. Sci.] Westrop Steve Geology & Geophysics 17 ^ 20
[Engr., Energy, Math., & Phys. Sci.] Song Li Aerospace & Mechanical Engineering 17 ^ 20
[Fine Arts] Asprey Stuart Visual Arts 17 20
[Education/Professional/Other]
Fithian Lee Architecture 17 20
[Humanities] Huskey Rebecca Classics & Letters 17 20
         
Retirement Plans Management Committee (3-year term)
Kerr Robert Media Law & History 15 ^ 18
McCall Brian Law 16 ^ 19
Gaddie Keith Political Science 17 ^ 20
 
Rita Lottinville Prize for Freshmen Committee (3-year term)
Allen Katie Human Relations 15 18
Ruan Jiening Instructional Leadership & Acad. Curriculum 15 18
Mains Dan Honors College 15 ^ 18
Slater Reese Jacquelyn University Libraries 16 19
Cavazos Jenel Psychology 16 ^ 19
Thomas Wayne Accounting 17 ^ 20
Rubenstein Ellen Library & Information Studies 17 20
         
ROTC Advisory Committee (3-year term)
Irvine Jill Political Science / WGS 15 18
O'Rear Edgar Chemical, Biological, & Materials Engineering 15 18
Lamothe Scott Political Science 16 19
Kulp Christy University Libraries 16 ^ 19
Swan Daniel Anthropology / SNOMNH 17 20
Reedy Justin Communication 17 ^ 20
 
Scholars Selection Committee, University (3-year term)
Rambo Karl Anthropology 15 18
Mitra Aparna Economics 16 ^ 19
O'Neill Sean Anthropology 17 20
         
Shared Leave Committee (3-year term)
Robbins Sarah University Libraries 15 18
Grunsted Shelley Management & International Business 17 19
Cracknell Lloyd Drama 17 20
 
Speakers Bureau (3-year term)
Elwood Madden Megan Geology & Geophysics 15 18
Harris Betty Anthropology 16 ^ 19
Kendall Daren Visual Arts 17 20
 
Student Code Revision Committee (1-year term) [inactive]
-vacant-     17 18
         
Student Conduct Hearing Panel Pool (2-year term)
Mackey Hollie Educational Leadership & Policy Studies 16 18
Cook Monte Philosophy 16 18
Zhu Ping Modern Languages, Literatures & Linguistics 16 18
Mullins Gail Law 17 18
Elwood Madden Andy Geology & Geophysics 16 18
Purcell Darren Geography & Environmental Sustainability 16 18
Levine Marc Anthropology 17 19
Shelden Rachel History 17 19
Lindberg Jeremy Dance 17 19
Golomb Liorah University Libraries 17 19
Miller Christine Social Work 17 19
Ketchum Heather Biology 17 19
         
Tobacco and Parking Violation Appeals Committee (3-year term)
Sadler Christopher Drama 15 ^ 18
Cravey Stanley Clara Dance 15 18
Anderson Gary History 16^ 19
Hahn Susan University Libraries 17 20
         
         
^ faculty appointed by administration
         
FACULTY SENATE MEMBERS
         
FACULTY SENATE STANDING & SPECIAL COMMITTEE MEMBERS
         

Link to OU Faculty Senate Facebook page

Link to Faculty Discounts page